News

News

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Açılışı
October 13, 2017

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Açılışı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın açılış etkinliği düzenlenecektir. Tören 13 Ekim 2017 Cuma günü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’ndesabah saat 10:00’da başlayacaktır.

Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, 2010 yılında kurulmuş olan 4 yıllık bir lisans programıdır.2017 yılı itibariyle, üç yardımcı doçent ve üç araştırma görevlisi bulunan Anabilim Dalımız, ilk öğrencilerini 2017-2018 eğitim öğretim yılındakabul etmiş, lisans yerleştirme sınavı sonucunda26 öğrenci kayıt yaptırmıştır.

Türkiye ile tarihe dayanan bir dostluk ilişkisi içinde olan Japonya,  son yıllardaki ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin de hızla artması ile aradaki uzak mesafeye rağmen Türk insanı ve Türkiye Cumhuriyeti için ilgi odağı olan ülkelerin başında bulunmaktadır.

Anabilim Dalımız, Japonca ve Japon edebiyatı alanında donanımlı, Türkiye ile Japonya arasında köprüler kuracak, ikili ilişkilerimizin güçlenerek gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi yolunda yürüyecek Japonologların yetiştirilmesini hedeflemektedir.Ayrıca üniversitemizin bulunduğu Kapadokya yöresi, Türkiye’ye gelen Japon turist nüfusunun yoğun olduğu bölgelerden biri olması sebebiyle öğrencilerimizin günlük yaşamın çeşitli alanlarında Japonca kullanarak kendilerini geliştirebilecekleri özel bir konuma sahiptir.

13 Ekim 2017 Cuma günü saat 10:00’da saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayacak açılış programında, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarının öğrenci topluluklarının gösterileri, Japon müzisyeni AtsukoSuetomi ve Eyüp Hamiş’in Koto-Ney Konseri, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi araştırma görevlilerinden Dr. Kubilay Atik’in İaido Kılıç Gösterisi gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.Ayrıca Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın açılışı ve Türk-Jaopn dostluğu için üniversite bahçesi Rektörlük binası önüne sakura fidanı dikilmesi için 13 Ekim Cuma günü öğleden sonra bir tören gerçekleştirilecek.

Açılış etkinliğine Türkiye’den, Japonya çalışmaları yapan akademisyenler başta olmak üzere,  Japonya Türkiye Büyükelçiliği, Türk Ticaret ve Sanayi Odası Japonya Başkan Yardımcısı Ümit Karaağaç, Türk Japon Vakfı BaşkanıProf. Dr. Cafer Tayyar Sadıklar, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Hocaları Prof. Dr. Ayşe Nur Tekmen, Prof. Dr. A. Merthan Dündar gibi Türk – Japon ilişkilerinin gelişimine öncülük eden isimlerin katılması beklenmekte. Japonya’dan ise 2016 yılında T.C. Devlet Nişanı verilen Japonya’nın önde gelen Türkoloğu Prof. Dr. Tadashi Suzuki, Tsukuba Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. AkifumiShioya, Tōyō Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nobuo Misawa, Kumamoto Üniversitesi’nden Dr. Halil İbrahim Çiftçi, KōbeShōin Üniversitesi’nden Yard. Doç .Dr.YamauchiKeiko, ChūōÜniversitesi’nden HidekiTakahori başta olma üzere, Yamaguchi Belediyesi sekreteri MakotoInada, Osaka Ticaret Odası Uluslararası Bölümü Sorumlusu Tarō Fukuda, Japonya Orta Doğu Enstitüsü sorumlusu MayuKaneko, Türk – Japon Kültür, Ticari Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Japonya Ekoturizm Derneği kurucu yönetim kurulu üyesi YoshioTakeichi, TJT Turizm’den TomokoEnnoji, MÜSİAD Japonya Başkanı Mahmut Münir Güzel, İşadamı SeijiGotō ve KensukeSatō, Japonya Ekoturizm Derneği sorumlusu ChizuruTakano, Tokyo Cami Diyanet Vakfı’ndan ShimoyamaShigeru, Mitsubishi UFJ Bankası araştırma ve danışmanlık departmanı sorumlusu YasukoHashimoto, Jcom ve Ginga TV COE’suYoshinoriSekimoto, NHK’denShinNimura,  TBS medya işleri genel müdürü  TakashiHori, BS12 televizyonşirketi sorumlusu Tatsushi Se, JETRO (Japonya Dış Ticaret Teşkilatı) Orta Doğu ve Afrika Genel Müdürü YasuyukiMurahashi, Kyōdo Haber Ajansı’ndan YoshidaMasaki ve Yasuo Aki’nin katılması beklenmekte.

14 ve 15 Ekim 2017 tarihlerinde ise Japonya heyeti için Türk katılımcıların ev sahipliği ile Kapadokya bölgesi gezi programı düzenlenecek. 

 

Subscribe to newsletter !